//

Ciasto „Pijak”

Z uśmiechem na ustach, trochę ironicznym, przyznać muszę, że to ciasto jadłam po raz pierwszy w gimnazjum na jakiejś szkolnej zabawie - co więcej, wcale nie było przygotowane przez ucznia, tylko przez mamę jednego z nich :) ciasto, mimo, że bardzo alkoholowe (zrozumiecie jego nazwę, gdy spróbujecie), smakuje świetnie - ja trochę złagodziłam poncz, który składał się z samej wódki earl grey'em - nie ma co szaleć, ciasto ma smakować, a nie wykręcać :) Puszysty biszkopt posmarowany moim ulubionym dżemem porzeczkowym, kokosowo-makowa beza, maślano-budyniowy krem i na to wszystko jeszcze biszkopty i czekolada - wydaje się trudne? To zmyłka, bo ciasto robi się szybko i przyjemnie :)

Stopień trudności:
Ilość porcji:
ok. 20 kawałków
Czas przygotowania (min):
60
Gotowanie/pieczenie (min):
60
Czas całkowity (min):
120


Biszkopt:
3 jaja (oddzielić żółtka od białek)
6 łyżek białego cukru
6 łyżek oleju
6 łyżek mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Beza kokosowo-makowa:
6 białek
1/2 szklanki cukru
szczypta soli
1/2 szklanki maku
1/2 szklanki wiórków kokosowych

Krem:
500ml mleka
1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (na 500ml mleka)
3 żółtka
3 łyżki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
200g masła w temp. pokojowej
4 łyżki cukru pudru

Ponadto:
1 słoiczek dżemu przeczkowego (ok. 230ml)
1 opakowanie okrągłych biszkoptów
100g gorzkiej czekolady
150ml słodkiej śmietanki (ilość % bez znaczenia)
150ml mocnej herbaty
ok. 100ml wódki





Zaczynamy od przygotowania kremu:
W garnku doprowadzić do wrzenia 250 ml mleka, resztę mleka roztrzepać z żółtkami, proszkiem budyniowym i mąkami, wlać masę do wrzącego mleka w garnku, energicznie mieszając trzepaczką. Gotować krem, aż zgęstnieje i straci mączny smak – będzie to wymagało siły i cierpliwości, bo krem szybko gęstnieje i trudno się go miesza, ale trzeba to jakoś przeżyć :)
Wystudzić krem całkowicie do temperatury pokojowej.

Przygotować biszkopt:
Piekarnik nastawić na 170 stopni, blachę 23x28cm wyłożyć papierem do pieczenia. Do miski włożyć białka i ubić je na pianę, do piany powoli dodawać cukier oraz żółtka, po jednym po kolei, cały czas miksując. Wlać olej oraz wsypać mąkę i proszek do pieczenia, zmiksować na gładką masę. Wylać masę do przygotowanej formy, wstawić do piekarnika (nawet jeśli dopiero się nagrzewa) i piec 30 minut do zarumienienia. Upieczony biszkopt od razu wyjąć, upuścić z wysokości ok. 30m na ziemię, od razu wyjąć z formy i wystudzić na kratce.

Przygotować bezę:
Tę samą blachę (lub taką samą) wyłożyć papierem do pieczenia. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, cały czas miksując, wsypywać cukier po 1 łyżce, a następnie dodać mak i wiórki kokosowe i wymieszać masę na najmniejszych obrotach. Wylać bezę do przygotowanej wcześniej blachy, wstawić do nagrzanego do 170 stopni piekarnika i piec 25 minut. Wyjąć upieczoną bezę z piekarnika, z blachy i studzić na kratce.

Złożenie ciasta:
Biszkopt posmarować równą warstwą dżemu porzeczkowego. Położyć bezę kokosową i lekko docisnąć. Masło z kremu utrzeć z cukrem za pomocą miksera, na puszystą masę, cały czas ucierając, dodawać budyń w porcjach po 1 łyżce – cierpliwości, inaczej krem się zwarzy. Gotowym krem powinien być jednolity i puszysty – wyłożyć go na kokosową bezę i wyrównać wierzch.

Wymieszać wódkę z herbatą i w tym ponczu maczać biszkopty, układać je na kremie ciasno, obok siebie. W rondelku rozpuścić czekoladę ze śmietanką, przełożyć do rękawa cukierniczego i przygotowaną polewą polać wierzch. Ciasto schładzać w lodówce do czasu podania lub w innym, chłodnym miejscu.

Przepis na to ciasto znalazłam na blogu Edyty „Przy kuchennym stole„.



Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Ciasto „Pijak”
  • Ciasto „Pijak”