Cytrynowy ekstrakt do ciast

Domowy wyrób... co mogę, to wymyślam i robię w domu, bo przecież po co korzystać ze sklepowych chemikaliów, jak można w łatwy sposób zrobić coś wlasnoręcznie?

Stopień trudności:
Ilość porcji:
1
Czas przygotowania (min):
10
Gotowanie/pieczenie (min):
Czas całkowity (min):
10


1 cytryna z grubą skórką
1 łyżka cukru
120ml wódki lub rumu dobrej jakości

Cytrynę sparzyć i dokładnie wyszorować skórkę, pokroić ją na owocu i delikatnie obrać, by się nie porwała.

Oczyścić skórkę z białych wewnętrznych części (odkrajając nożem), niepotrzebne wyrzucić, a żółtą część pokroić w drobną kosteczkę i umieścić w buteleczce, wsypać również cukier. Do miseczki wycisnąć bardzo dokładnie w dłoniach obraną cytrynę, wyjąć pestki, a sok wlać do buteleczki ze skórką i cukrem, postawić buteleczkę na co najmniej 2 godziny w ciepłym miejscu lub na grzejniku, by cukier się rozpuścił.

Po tym czasie buteleczką wstrząsnąć, wlać wódkę i wstawić do lodówki.Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


 • Cytrynowy ekstrakt do ciast
 • Cytrynowy ekstrakt do ciast
 • Sandra

  Witam. Chciałabym zapytać przez ile ekstrakt jest zdatny do użycia? Należy go cały czas przetrzymywać w lodówce, czy można pozostawić w ciemnym i suchym miejscu?

  • Witaj.
   Ja przetrzymuję ekstrakty w lodówce chyba po prostu z przyzwyczajenia – tak jak inne nalewki mogą spokojnie stać w temp. pokojowej w szafce.
   Ekstrakt jest zdatny wiele miesięcy, a nawet lat – to po prostu alkohol z dodatkiem, taki sam, jak domowa wiśniowa nalewka czy miętowy likier domowy – alkohol świetnie konserwuje skórki owoców (i wanilię też, w przypadku ekstraktu waniliowego), więc wszelkie tego typu wyroby mają długi termin przydatności.

   • Sandra

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Świetny blog, gratuluję wyczucia smaku i talentu fotograficznego. Zapewne będę tu często zaglądać :)

    • Dziękuję za takie miłe słowa :)