//

Pierniczki do ozdabiania

Pierniczki - zawsze miałam swój sprawdzony przepis na takie, które można ozdabiać, wykonywałam z niego korzenne choinki i domki z piernika, zawiodły mnie jednak, gdy któryś rok z rzędu powiesiłam je na choinkę i zwilgotniały, spadając z impetem (to było jednorazowe zdarzenie). Nie wiem jeszcze, jak jest z trwałością tych pierniczków, te ze zdjęć są jeszcze "świeże", czyli robione dnia poprzedniego, niż sesja, więc ich trwałość wyjdzie w praniu. W każdym bądź razie z ciastem pracowało się całkiem przyjemnie, swoje wskazówki starałam się na bieżąco zapisywać, żeby kolejne ich wypiekanie było przyjemniejsze i łatwiejsze - do mojej kolekcji foremek właśnie doszło 6 różnych kształtów, a 8 kolejnych niesie nam pan listonosz gdzieś w czasoprzestrzeni. Planuję w tym roku ozdobić choinke tradycyjnie - czyli nie tylko bombkami, ale również ręcznie robionym łańcuchem z kolorowej ryzy papieru (słodkie, małe kółeczka!) i domowymi pierniczkami, tym razem udekorowanymi jak należy. Nie ukrywam, bawię się tym, nawet jeśli po kilku godzinach wałkowania, wycinania, dekorowania, mój kręgosłup cierpi przez kolejne trzy dni - warto :) Przepis na pierniczki znalazłam na blogu Bei (linki poniżej), troszkę go zmodyfikowałam, natomiast przepis na dekoracyjny lukier królewski jest mój własny i używam go od wielu lat do, chociażby, sklejania chatki z piernika.

Stopień trudności:
Ilość porcji:
4 blachy
Czas przygotowania (min):
60
Gotowanie/pieczenie (min):
10-40
Czas całkowity (min):
ok. 120 min. + dekorowanie


Pierniczki:
125ml melasy trzcinowej lub sztucznego miodu
2 łyżki gorzkiego kakao (dla ciemniejszego koloru można dodać więcej)
1/4 szklanki cukru trzcinowego
1/4 szklanki białego cukru
2 łyżki przyprawy korzennej do piernika (przepis na domową - poniżej)
1/4 łyżki sody oczyszczonej
125g miękkiego masła
1 jajko średniej wielkości
450g mąki pszennej
szczypta soli

Lukier:
1 białko jaja
ok. 150g cukru pudru
2-3 krople soku z cytryny





Do rondelka wlać miód, wsypać cukry i przyprawę korzenną i kakao i podgrzewać, cały czas mieszając, aż cukry sie rozpuszczą, zestawić z ognia i wsypać sodę, dokładnie mieszać, aż masa zrobi się pulchna. Do miski włożyć miękkie masło i zacząć je ucierać mikserem, stopniowo wlewać masę cukrowo-miodową i zmiksować całość do uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji, odstawić masę na 10 minut, by przestygła. Do przestudzonej masy wbić jajko i zmiksować całość.
Mąkę przesiać z solą, masę mieszać drewnianą łyżką i stopniowo wsypywać mąkę, a kiedy napotkamy opór – zacząć zagniatać ciasto dłońmi i wyrobić na gładką masę. Ja wszystkie czynności wykonywałam w robocie kuchennym. Z ciasta uformować kulę, zawinąć w folię i włożyć na 30 minut do lodówki.
Dalej postępować, jak poniżej.
Lukier:
Do miski przesiać cukier puder, przez sito wlać też białko, sok z cytryny i ucierać – 10 – 15 minut na najniższych obrotach miksera lub ręczną rózgą. Lukier przełożyć do rękawa cukierniczego i dekorować pierniczki – potrzebuje do kilku godzin, by dokładnie wyschnąć.

Wykonanie ciasteczek:
Ciasto wyjąć z lodówki, podzielić na 4 części i wałkować na grubość ok. 4 mm – polecam wałkować partie ciasta pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia (gdyż ciasto przywiera do wałka), oprószonymi mąką, w międzyczasie rozwałkowane ciasto wkładać do lodówki i dopiero w schłodzonym wycinać kształty. My wałkowaliśmy, schładzaliśmy, po czym po wycięciu znów schładzaliśmy – dzięki temu ciasto podczas pieczenia zachowało swój ładny, zgrabny kształt.

Nastawić piekarnik na 165 stopni, z ciasta wycinać kształty i kłaść je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić blachę do nagrzanego piekarnika i piec 8 – 15 minut (u mnie trwało to ok. 10, przy czym w trakcie obracałam blachę). Upieczone pierniczki dokładnie schłodzić na blasze. Jeśli chcemy je powiesić na choince, to dziurki należy zrobić w surowych ciasteczkach – ja używam do tego słomki.

Oryginalny przepis  na pierniczki znajdziecie na blogu Bea w kuchni (za Bajaderką).

Zobacz przepis na THERMOMIX:
pierniczki-do-ozdabiania-do-przepisu-7

Przepis na domową przyprawę korzenną:
domowa przyprawa do piernika5

Zobacz też mój poradnik, jak lukrować pierniczki:



Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Pierniczki do ozdabiania
  • Pierniczki do ozdabiania
  • Pierniczki do ozdabiania
  • Pierniczki do ozdabiania
  • Pierniczki do ozdabiania
  • Pierniczki do ozdabiania