//

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i pieczarkami robimy tylko raz w roku, właśnie na Święta Bożego Narodzenia. Oczywiście są w nich także zwykłe grzyby, ale pieczarki nadają farszowi takiego innego, charakterystycznego smaku. Wszystko to sowicie doprawione pieprzem czarnym. Czy pisałam Wam już kiedyś, że wszystkie pierogi jadam z kwaśną śmietaną? Tak, moja rodzina dziwnie się na mnie patrzyła, kiedy to w Wigilię smarowałam pierogi kapuściane śmietaną, a najlepsze jest to, że nigdy po takiej mieszance nie choruję :)

Stopień trudności:
Ilość porcji:
80-100 sztuk - wałkując ciasto cienko
Czas przygotowania (min):
60
Gotowanie/pieczenie (min):
100
Czas całkowity (min):
160


Przepis na farsz:
850g kiszonej kapusty (może być z marchewką i kminkiem)
2 małe cebule cebule
500g pieczarek
2 garści suszonych grzybów namoczonych przez noc w wodzie
sól, pieprz
2 łyżki oleju

Przepis na ciasto:
600g mąki pszennej tortowej
2 żółtka
280ml gorącej wody
szczypta soli
100g miękkiego masła





Namoczone grzybki dnia następnego zagotować z odrobiną soli i gotować 20 minut, odcedzić i pokroić w drobne kawałki – w kosteczkę, ostydzić.
Kapustę dobrze posiekać i włożyć do garnka, podlać 300mli wody i dusić 1-1,5 godziny.
Cebule umyć, obrać i pokroić w kosteczkę, na patelni rozgrzać olej i włożyć cebulki, smażyć na niedużym ogniu do zarumienienia, zestawić z ognia.
Pieczarki umyć, obrać, oczyścić z ogonków i pokroić w słupki, dodać do cebul, oprószyć solą i smażyć, aż woda z pieczarek odparuje, ostudzić.
Jeśli w kapuście została jakaś woda, należy ją odcedzić, dodać grzyby i zesmażone pieczarki z cebulą, dodać dość sporą ilość czarnego pieprzu mielonego i dokładnie wymieszać, zostawić do całkowitego wystygnięcia.

Kiedy mamy już ostudzony farsz, z podanych składników zagnieść miękkie elastyczne ciasto i włożyć je do folii alumioniowej lub strech na 15 minut – zwiąże się gluten i ciasto nie obeschnie, będzie mięciutkie i będzie się z nim świetnie pracowało.
Uwaga: to ciasto najlepiej jest zagnieść w robocie kuchennym! To ważne, by ciasto, wyciągane z robota było gorące. Należy wlać wodę na samym końcu, kiedy mąka z resztą składników zacznie być mieszana, wtedy też mamy pewność, że zaparzy się cała mąka, jaka jest w składzie, a nie tylko część – i nie poparzymy sobie rąk :)

Ciasto dzielić na części i wałkować na płaskie placki, z których wykrajać szklanką lub wycinakiem kółka, nakładać farsz i dokładnie zaklejać.
Pierogi wkładać do gotującej się, osolonej wody i gotować 5 minut od włożenia. Ugotowane pierogi przekładać do miski z lodowatą wodą, a kiedy opadną na dno przekładać je łyżką cedzakową do pojemnika lub na talerz – jeśli maja być przechowywane. Do bezpośredniego jedzenia pierogi wyjmujemy od razu na talerz.

Pierogi, które chcemy podać później możemy odsmażyć na oleju i podać z zarumienioną cebulką.

Pierożki z kapustą i grzybami4



Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Pierogi z kapustą i grzybami
  • Pierogi z kapustą i grzybami