Śledzie z żurawiną

Połączenie śledzia z żurawiną odkryłam bardzo niedawno - w jednym ze sklepów, na głodniaka, wpadł wprost do mojego koszyka. Połączenie delikatnych, lekko kwaśnych (od zalewy octowej) śledzików i suszonej, słodkiej żurawiny okazało się fantastyczne na tyle, że powtórzyłam je w domu. Śledzie wychodzą bajeczne - jest to zawsze coś nowego na stole, co można podać na domowej imprezie, czy też na Święta i właśnie na Święta Wam je polecam - są super :) Dla ładniejszego efektu użyć można czerwonej, zamiast białej cebulki.

Stopień trudności:
Ilość porcji:
Czas przygotowania (min):
Gotowanie/pieczenie (min):
Czas całkowity (min):


8 świeżych śledzi, bez ości*

Zalewa:
6 szklanek wody
1 szklanka octu
4 łyżki soli

Pozostałe składniki:
2 białe cebule
150g suszonej żurawiny
olej rzepakowy

Śledzie dokładnie umyć, osuszyć. Składniki zalewy wymieszać w pojemniku z możliwością zamknięcia, aż sól się rozpuści (na zimno) i włożyć do niej śledzie, zamknąć pojemnik i wstawić do lodówki na 1 dobę.

Po tym czasie wyjąć śledzie, osuszyć i zdjąć z nich skórę (po dobie w zalewie octowej będzie bez problemu odchodzić), pokroić filety na ukos, odłożyć. Cebulę obrać i pokroić w kostkę lub piórka, włożyć do miski, sparzyć wrzątkiem i po chwili odcedzić na sicie. Żurawinę również sparzyć wrzątkiem i po 5 minutach również odcedzić, wymieszać z cebulą.

Na spód słoja ułożyć trochę żurawiny i cebuli, położyć warstwę śledzi i układać wszystko kolejnymi warstwami aż do wykończenia składników, niezbyt ciasno. Całość zalać olejem tak, by przykrywał wierzch mieszanki, zakręcić słój i wstawić do lodówki na 2 doby.

 

*Jeżeli musimy użyć matjasów (choć naprawdę polecam śledzie świeże i naturalne, nie matjasy), to należy je jeszcze dobę wcześniej zalać zimną, świeżą wodą i wymoczyć z soli, a do zalewy dać 1 łyżkę soli mniej, niż jest w przepisie.Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Śledzie z żurawiną
  • Śledzie z żurawiną

0 komentarzy