//

Tatar z piersi gęsi

Tatar z gęsi okazał się hitem wszystkich imprez, odkąd moja Mamuśka postanowiła przygotować go po raz pierwszy. Dla mnie ten smak był zupełnie nowy, przede wszystkim, że zazwyczaj nie jadam mięsnych tatarów (ale za to uwielbiam rybny) i dlatego, że jakoś nigdy nie potrafiłam docenić smaku gęsiny. Ale życie to pasmo zmian, więc i moje preferencje smakowe też się zmieniają i poszerzają. Tatar w moim domu od zawsze mieliło się w maszynce do mielenia - ja postanowiłam go posiekać i okazało się, że taki siekany zupełnie inaczej smakuje, ale jedno pozostało niezmienne - możecie mi za to ukręcić łeb i wszystkie nogi i ręce, ale nasz domowy, tradycyjny tatar, zawsze jest zrobiony z dodatkiem Maggi. Jest to jedyna potrawa, dla której tę przyprawę się u nas w ogóle kupuje i jedyna, do której ją dodajemy. Mięso dzięki niej zyskuje charakterystyczny smak, którego nie uzyskamy z soli i pieprzu. Oczywiście możecie wcale jej nie używać - mój przepis dla Was to tylko luźna propozycja, a składniki i dodatki możecie dowolnie modyfikować. U nas taki skład i zestaw to opcja obowiązkowa :)

Stopień trudności:
Ilość porcji:
dla 2 osób
Czas przygotowania (min):
Gotowanie/pieczenie (min):
Czas całkowity (min):


1 filet z piersi gęsi (1/2 piersi), bez skóry, błonek i tłuszczu - mocno schłodzony
sól, świeżo mielony pieprz do smaku
2-3 łyżeczki oliwy
opcjonalnie: Maggi, sos sojowy lub Worcestershire

2-3 ogórki kiszone
ok. 100g marynowanych grzybków (ewentualnie pieczarek)
1 spora cebula szalotka

żółtka z 2 wyparzonych kurzych jaj lub z 4 przepiórczych jaj*





Mięso bardzo dokładnie posiekać, ewentualnie zmielić w maszynce na sicie z dużymi oczkami, dodać oliwę, doprawić do smaku solą i pieprzem oraz – jeśli używamy – sosem, ułożyć na dwóch talerzach lub jednym dużym – można podzielić na mniejsze porcje – w zależności od tego, jak chcemy go podać. Na wierzchu mięsa zrobić wgłębienie i bardzo delikatnie włożyć żółtko.

Ogórki i cebulę obrać, posiekać dość drobno, posiekać też grzybki, tatar obłożyć wszystkimi pokrojonymi składnikami. Podawać od razu – najlepiej z grzanką posmarowaną czosnkowym masełkiem i czarną, mocną, herbatą.

*Dla dekoracji podałam do tatara jajeczka przepiórcze w skorupkach – oczywiście skorupki jaj są jak najbardziej jadalne (i bardzo zdrowe!!), ale w tatarze raczej by chrupały, więc przed zjedzeniem po prostu przełożyliśmy żółtka bezpośrednio do mięsa.



Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Tatar z piersi gęsi
  • Tatar z piersi gęsi
  • Tatar z piersi gęsi