//

Zakwas na barszcz biały

Zakwas na barszcz biały jest dla mnie niezwykle ważny przed Świętami Wielkanocnymi. Nie lubię żurku, więc barszcz biały to podstawa mojego stołu, gęsty, zawiesisty, a jeszcze lepiej, kiedy zrobimy go na domowym, naturalnym zakwasie - dzięki niemu nie trzeba zagęszczać barszczu, ani dodawać octu czy innych wymysłów. Proponuję zakwas nastwić na tydzień przed Świętami, ponieważ dobrze "przepracowany" może stać w lodówce aż do wykorzystania (2-3 dni), a nastawiony za późno może nie "przepracować" i nie skwaśnieć.

Stopień trudności:
Ilość porcji:
1
Czas przygotowania (min):
10
Gotowanie/pieczenie (min):
Czas całkowity (min):
7 dni


110g płatków owsianych, górskich (+80g zmiksowanych na przyszłe dni* lub mąka pszenna chlebowa)
300ml ciepłej wody
2 ziarenka ziela angielskiego
5 ziarenek czarnego pieprzu
liść laurowy
opcjonalnie: piętka chleba pieczonego na zakwasie (pokrojona w kostkę)
(jeśli mamy to można dodać 1-2 łyżki zakwasu chlebowego, zakwas szybciej będzie pracował)





Przepis na barszcz biały – po kliknięciu.

Płatki owsiane zmiksować, zalać ciepłą (ale nie gorącą!) wodą, wymieszać i dodać resztę składników, słoiczek zakryć gazą lub ściereczką i trzymać w ciepłym miejscu 4-7 dni, w zależności od tego, jak zakwas będzie pracował (pierwszą noc można postawić słoik na grzejniku). Zakwas polecam dokarmić codziennie (co 24 godziny) 2 łyżkami mąki (lub zmiksowanych płatków) i 1 łyżką wody. Jeżeli mieszanka zrobi się kwaśna, to znaczy, ze jest gotowa – wtedy też należy nakarmić ją 1 łyżką wody i 5 łyżkami mąki, a po 6-12 godzinach wstawić do lodówki w zakręcanym słoiku.

 

Zakwas powinien mieć lekko kwaśny zapach i – oczywiście – smak, najlepiej jest użyć przezroczystego słoika, by widzieć, że w całym zakwasie pojawiają się pęcherzyki powietrza.



Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Zakwas na barszcz biały