Wiecie, długo zbierałam się, by napisać tę właśnie recenzję. Przyznam szczerze, że już dawno temu otrzymałam ten zestaw do recenzji, bo aż w listopadzie, ale wiadomo, napisanie recenzji opasłego zbioru nie jest łatwe, nie chciałam, aby coś mi umknęło.
EZŻ1

EZŻ2

„Encyklopedia zdrowego żywienia” to zbiór trzech książek kulinarnych wydawnictwa Jedność, w których znajdziemy przepisy na klasztorne przysmaki i tradycyjne potrawy. Zbiór składa się z książek: „Z klasztornej piwnicy”, „Tajemnice klasztornych specjałów” oraz „Kuchnia świętych i papieży”.

W pierwszej z nich, „Z klasztornej piwnicy” znajdują się przepisy na wszelkiego typu nalewki, herbatki, wina, różnego rodzaju napary i wytwory do picia. W drugiej „Tajemnice klasztornych specjałów” nie zabrakło przepisów na przekąski, obiady, desery, zupy, a nawet konfitury, książka ta wygląda jak klasyczna pozycja kulinarna – można wraz z nią stworzyć posiłki na cały dzień, a także na zapas. W trzeciej zaś „Kuchnia świętych i papieży” znajdziemy przepisy na dość wykwintne, ale i nowoczesne dania, co więcej, znajdziemy tutaj także przepisy nazwane od imion świętych. Nie powiem, książki te naprawdę mi się podobają, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, a co więcej, uważam, że taka encyklopedia może być wspaniałym prezentem dla osoby, która pasjonuje się kuchnią i gotowaniem.

Ponadto, w każdej z tych książek, oprócz i obok przepisów znajdują się różnego rodzaju wprowadzenia, anegdoty, pokazane są miejsca, które warto odwiedzić, poznamy klasztorne sekrety na zdrowie.

Oprócz ciekawych przepisów, w książce znajdziemy wiele apetycznych, dobrej jakości zdjęć, co prawda nie do każdego przepisu dołączona jest fotografia i to mogłoby niektórym przeszkadzać, ale mnie to właściwie nie drażni.

EZŻ5 EZŻ4 EZŻ3

Ponadto przepisy są napisane przejrzyście, są raczej proste i możliwe do wykonania w domu – pomijam tylko składniki ziołowych herbatek i nalewek, czasami trudno dostać u nas niektóre zioła, jak np. werbenę, czy nasiona babki płesznik (swoją drogą polecam babkę płesznik, wspaniale reguluje perystaltykę jelit), ślazu i listków karczocha też pewnie trzeba by było się nieźle naszukać, więc to mogłoby stanowić problem w wykonaniu niektórych przepisów.

Bardzo fajne jest to, że wszystkie trzy książki oprawione są w tekturowe etui, dzięki temu mogą stać na półce wszystkie razem, to też przemawia za tym, by kogoś tym zestawem obdarować i sprawić mu radość.

Dane techniczne:
Wydawnictwo: Jedność
Ilość stron: 3×240
Oprawa: twarda
Zdjęcia: tak
Cena: 89,00 zł