Całkiem niedawno, bo 11 kwietnia br. otrzymałam Frytownicę wielofunkcyjną AirFryer HD9220 marki Philips, by móc poddać ją testom. Pisałam Wam o tym w osobnym poście.

Przez ostatnie dni solidnie i rzetelnie starałam się wymyślać nowe przepisy i testować ów sprzęt, by dzisiaj móc podzielić się opinią na jego temat.

Niektóre przepisy są całkiem nowe, ale chciałam także poznać nowy smak potraw, na które przepisy już kiedyś podawałam Wam na blogu.

Mam nadzieję, że moja recenzja przypadnie Wam do gustu, a przepisy zachęcą do zastanowienia się nad zakupem tej maszyny.

Zacznę może od przepisów, które udało mi się zrealizować, a na sam koniec będziecie mogli przeczytać moją opinię.

miks z AF

Udało mi się również nakręcić krótki filmik, obrazujący, jak łatwa i szybka w obsłusze jest Frytownica wielofunkcyjna AirFryer:

http://www.youtube.com/embed/r2jO8_i6i0s

AirFryer3

Kilka słów na wstępie

Urządzenie, które otrzymałam od marki Philips to Frytownica wielofunkcyjna AirFryer HD9200. Składa się ono z solidnej obudowy, która zachwyca design’em – a przecież w naszych kuchniach coraz więcej uwagi zwracamy na jej wygląd oraz na sprzęt, jaki w niej stawiamy.

Elegancki wygląd to nie jedyna zaleta urządzenia, ale o tym nieco niżej, tutaj natomiast wspomnę jeszcze, że maszyna składa się również z patelni i kosza do pieczenia, który w tej patelni się umieszcza – w modelu białym HD9225 znajduje się również blacha do pieczenia, w której upiec można ciasto.

AirFryer2

Cechy, które doceniłam, używając urządzenia

Bardzo podoba mi się sposób schowania kabla, nie trzeba go owijać, zwijać, zapinać izolowanymi drucikami, kabel po prostu wsuwa się do urządzenia tą drogą, którą się go wyciąga, to jest absolutny plus, bo kable to straszne „przeszkadzacze” w szafkach kuchennych.

Jak widzicie, przygotowanie potraw za pomocą AirFryer’a to rzecz niezwykle łatwa, a do tego szybka. Czas i energia, jakie zaoszczędzamy korzystając z tej frytownicy są naczelnymi argumentami przemawiającymi za jej kupnem i używaniem.

Dla porównania dodam tylko, że pobór mocy piekarnika, który ostatnio zakupiła do zabudowy moja mama wynosi 2500W, natomiast pobór mocy AirFryer’a wynosi 1425W, więc jeżeli jest to prawie o połowę mniejsza wartość, a czas przygotowania również skraca nam się tak znacząco, to nie trudno sobie uświadomić, ile pieniędzy możemy zaoszczędzić, korzystając z owego urządzenia (frytownicy).

Doceniam to przede wszystkim ja – studentka, która gotując dla dwóch osób nie widzi potrzeby rozgrzewania całego piekarnika dla dwóch białych kiełbasek czy 300 gram frytek.

AirFryer4

Parametry techniczne i użytkowe oraz możliwości

Ponadto elementy ruchome, tj. kosz do pieczenia (+separator do kosza) i szufladę, w której kosz się umieszcza można myć w zmywarce – wersja dla posiadających, natomiast mycie ręczne nie sprawia żadnego problemu, bo urządzenie pokryte jest powłoką, z której wszystko schodzi bez większego problemu.

Maszyna posiada również regulator temperatury, a także 30-minutowy minutnik, który dźwiękiem poinformuje nas o zakończeniu pieczenia, a dzięki automatycznemu wyłączaniu nic nam się nie spali. Można również, dzięki specjalnemu separatorowi, przygotować dwie potrawy na raz, bądź dwa składniki obiadu (np. ziemniaki czy frytki i kurczaka, czy nuggetsy), jest to duże ułatwienie przy przygotowywaniu.

Pragnę wspomnieć jeszcze o dźwięku pracy frytownicy, bo jest on niewiele głośniejszy od piekarnika działającego z termoobiegiem i nie jest uciążliwy.

Prócz podstawowych dokumentów, jakie znalazły się w paczce z urządzeniem była również książeczka z trzydziestoma przepisami, bardzo fajna zresztą, czytelna, w trzech językach, przepisy w niej są łatwe, przejrzyste, a zdjęcia apetyczne i zachęcające do wypróbowania wszystkich na raz!

Oprócz tego dostajemy w opakowaniu tabelę wskazującą, w jakim czasie i temperaturze należy przygotowywać przykładowe potrawy, a w instrukcji obsługi mamy całą tabelę z instrukcją i dokładnymi wytycznymi.

Dania przygotowane w tej frytownicy są naprawdę smaczne, w przeciwieństwie do potraw przygotowanych w piekarniku elektrycznym, są soczyste i nie wysuszone. Do tej pory frytkownica kojarzyła mi się z dwoma litrami oleju (który po smażeniu trzeba było wylać), który trzeba było zużyć i z ociekającymi nim daniami, a nadto przygotowanie potraw ograniczało się do frytek i kurczaka. Tutaj mamy mnóstwo możliwości, przy minimalnym zużyciu tłuszczu, czasami wcale nie trzeba go używać, a co za tym idzie potrawy są smaczniejsze i zdrowsze, i dzięki krótszemu czasowi przygotowania nie tracą tyle wartości, co przy normalnym opiekaniu/smażeniu.

To właśnie dzięki technologii Rapid Air (w wolnym tł. szybkie powietrze/obieg) zużycie tłuszczu jest minmalne, bo frytownica posługuje się właśnie opatentowanym obiegiem gorącego powietrza.

Nie ma również nieprzyjemnych zapachów, które zwykle wydzielają się przy smażeniu i dymu spalenizny, który czasami wydobywa się z piekarnika, gdy coś nam skapnie poza formę do pieczenia. Urządzenie posiada również filtr powietrza, który zapobiega wydostawaniu się brzydkich zapachów, wypełniających całą kuchnię.

Maszyna nie zajmuje wiele miejsca, według informacji producenta waży 7 kilo, ale chyba urosłam w siłę, bo naprawdę nie wydaje się być ciężka, do tego posiada antypoślizgowe nóżki. Wymiary frytownicy to 28,7 x 31,5 x 38,4 cm, więc jak widzimy zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

skrzydełka i ziemniaki AF

W ramach podsumowania i na zachętę

Mam nadzieję, że moja opinia o Frytownicy wielofunkcyjnej AirFryer HD9220 i przepisy, które za jej pomocą zrealizowałam, zachęcą Was do zastanowienia się nad zakupem, a nawet do samego zakupu! Urządzenie to kupić można już od 579,00 złotych, ale zarzekam się Wam, że po tych testach i dokładnym poznaniu byłabym w stanie zakupić ten sprzęt, choćby ze względu na oszczędność czasu i energii, a co za tym idzie – pieniędzy.

Osobiście posiadam „na swoim” blender i wyciskarkę do cytrusów marki Philips i są naprawdę świetne, ale moi rodzice już od ponad 5 lat używają tej samej wyciskarki, właśnie tej marki i jest wspaniała, prosta w użyciu, a co najważniejsze – nigdy nie miała żadnej awarii. Wierzę, że skoro tak proste i drobne urządzonko potrafi być tak żywotne (jest naprawdę intensywnie eksploatowane), to prawidłowo użytkowana Frytownica wielofunkcyjna będzie służyła długie lata, dostarczając wciąż nowych smaków i doświadczeń kulinarnych.

Każdy dzień z Frytownicą wielofunkcyjną AirFryer HD9220 to mnóstwo zaoszczędzonego czasu i pieniążków, wiele radosnych chwil i wspaniałych smaków, które wciąż na nowo możemy odkrywać. Dzięki niej gotowanie cieszy, a ja z przyjemnością włączam urządzenie i wymyślam coraz to nowsze i smaczne potrawy, myślę, że stworzyłyśmy naprawdę zgrany duet i jest to pisane każdej posiadaczce i każdemu posiadaczowi owego sprzętu.

Ja, osobiście z czystym sumieniem polecić Wam mogę zakup tego urządzenia, jeśli zastanawiacie się nad kupnem frytkownicy (nawet takiej, gdzie smaży się w głębokim tłuszczu). Jestem pewna, że podobnie, jak ja, docenicie jej zalety i prawie całkowicie zrezygnujecie z używania tradycyjnego piekarnika.

Na koniec jeszcze zostawiam Wam adres strony producenta, gdzie więcej możecie poczytać o tym urządzeniu. Są tam dane techniczne, najczęściej zadawane pytania, a także filmiki, w których zobaczyć możecie, jakie to proste i książeczkę kucharską, o której wyżej wspominałam – Frytownica wielofunkcyjna AirFryer HD9220.