Jakże się cieszę, że współpracować mogę ze sklepem Emako.pl. Ostatnimi czasy otrzymałam, na moje życzenie, kamień do pieczenia – pzzy, pieczywa i innych smakołyków.

KAMIEŃ DO PIECZENIA PIZZY

pide ze szpinakiem1

Na kamień do pizzy czaiłam się od dawna, ale zawsze odstraszała mnie kuriozalna cena, jaką wołali sprzedawcy w innych sklepach internetowych – a no właśnie, to jest pierwsza zaleta kamienia, gdyż jego cena to ledno ponad 40 złotych, nie trzeba od razu wydawać 90 czy 120 złotych.

Ja oczywiście od razu musiałam przetestować kamień pod względem kulinarnym (choć wiem, że istnieją tacy, co rzucają testowanymi przedmiotami o podłogę – ja nie stosuję takich praktyk, szkoda mi dobrego sprzętu). Wymyśliłam, że zrobię pidy (pide) ze szpinakiem i boczkiem. W pide chodzi o to, aby ciasto było drożdżowe, mięciutkie, ale przy okazji dobrze wypieczone. Następnie skusiłam się, by upiec na kamieniu pizze różnego rodzaju – oj, tak cienkiego ciasta do pizzy chyba jeszcze nie jadłam – a jakie było chrupiące!

Co sprawia, że ciasto drożdżowe wypiekane na kamieniu jest chrupiące, ale mimo to mięciutkie (a nie spalone jak z blachy)? A właśnie to, że kamień świetnie wchłania wilgoć – co widać nawet podczas mycia, gdy kamień chłonie wodę, którą go myjemy – trochę to jego wada, gdyż pod żadnym pozorem nie wolno myć kamienia płynem do mycia naczyń.

Aby kamień mógł dobrze spełniać swoją funkcję (dobrze wypiekać i nie pęknąć), należy włożyć go do zimnego piekarnika razem z podstawka i dopiero wtedy nastawić grzanie – co może być swego rodzaju problemem przy nakładaniu gotowego ciasta, by się nie poparzyć, a sklep Emako nie posiada w swojej ofercie specjanlej łopaty do tego typu rzeczy (tak, piję celowo, by sklep bardzo mocno się postarał i dla swoich ukochanych Fanów taką łopatę wprowadził).

Tak zachwyciłam się kamieniem, że aż moja mamuśka postanowiła, że mam mojej rodzince również taki kamień zamówić.

Oprócz oczywiście pizz, pide, chlebów, można piec na kamieniu bułeczki i inne, różnego rodzaju wypieki i wytwory drożdżowe i zakwasowe.

Należy także uważać, by za bardzo nim nam nie spłynęło na powierzchnię kamienia (np. sos z pizzy), ponieważ później może być problem z domyciem plamy.

Kamień kupić można w sklepie Emako.pl
za cenę 43,90zł.