//

Kapuśniak

Do kapuśniaku zabierałam się już bardzo długo, ale nie ukrywam, że miałam obawy - wszak potrawy z kiszonej kapusty zawsze kojarzą się z masą pracy i czasu. Jak się okazało, gdy się odważyłam wyszła mi pyszna zupa. Pamiętam, jak kiedyś w Zakopanem trafiliśmy do jakiejś gospody i tam jadłam coś, co miało być kwaśnicą - ani była kwaśna, ani doprawiona, po prostu woda z kapustą i ziemniakami. A ten kapuśniak wyszedł po prostu rewelacyjny - aromatyczny, wyjątkowo kwaśny i dobrze doprawiony. Jestem z siebie dumna :)

Stopień trudności:
Ilość porcji:
4-6
Czas przygotowania (min):
30
Gotowanie/pieczenie (min):
120
Czas całkowity (min):
150


500g kiszonej kapusty (może być taka z marchewką)
1 duża, biała cebula
2 łyżki masła
1,8l bulionu (wywaru, rosołu, etc.)
200g wędzonych kości (np. żeberek)
200g wędzonego boczku
3-4 nieduże ziemniaki
kilka ziarenek pieprzu
sól do smaku (ja nie dodawałam, bo kapusta była wystarczająco słona)
3 ziarenka ziela angielskiego
2 listki laurowe





Kapustę posiekać (gdyby była zbyt kwaśna można ją przepłukać wodą, ja nie płukałam, bo to przecież kwaśnica), włożyć do garnka, zalać bulionem i dodać pieprz, ziele angielskie i liście laurowe, dodać dwie wędzone kości. Cebulę obrać i drobno posiekać, podsmażyć na 2 łyżkach masła i dodać do zupy. Całość gotować na małym ogniu 1-1,5h, tak by kapusta nieco zmiękła.

Ziemniaki umyć, obrać i pokroić w duże kawałki, ugotować w osobnym garnku w osolonej wodzie do miękkości, odcedzić. Boczek pokroić w kosteczkę, można również obrać mięso z ugotowanych, wędzonych kości. Mięso razem z ziemniakami włożyć do zupy, wymieszać i podawać.

Zupa najsmaczniejsza jest następnego dnia.

 



Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Kapuśniak