//

Korniszony – ogórki konserwowe

Przyznam szczerze, że w naszym domu nigdy nie robiło się korniszonów. Ot tak, po prostu, pewnie dlatego, że nigdy się ich u nas nie jadało, a zawsze przewagę nad nimi miały kiszone, które zawsze są zjadane przed nowym sezonem, nieważne, ile słoików by powstało :) Cóż, do zrobienia domowych ogórków konserwowych przekonał mnie fakt, że lubimy sałatkę gyros - wiecie, kurczak, pekinka, słodka kukurydza, ryż, trochę sosu, cebula, no i oczywiście konserwowe ogóraski :) Zrobiłam niewiele słoików - 6 półlitrowych z większymi ogórkami, z przeznaczeniem na wspomnianą już sałatkę i 3 mniejsze słoiki z maleńkimi ogóreczkami, bo z Narzeczonym lubimy sobie coś czasami pochrupać wieczorami - dlatego pewnie tak chętnie nazbierał mi tych ogórków w ogrodzie :)

Stopień trudności:
Ilość porcji:
6-9 słoików 0,5 litra
Czas przygotowania (min):
60
Gotowanie/pieczenie (min):
40
Czas całkowity (min):
100


ok. 2-2,5 kilo ogórków gruntowych, malutkich lub średnich

Zalewa (prawdopodobnie będą potrzebne 2 porcje):
1250ml wody
250ml octu spirytusowego 10%
2 łyżki soli
250g białego cukru

Do każdego słoika 0,5 litra:
1/2 ząbka czosnku
kawałeczek korzenia chrzanu
pół baldachimu kopru (czyli kwiatu z nasionkami)
1 ziarenko ziela angielskiego
2 ziarenka pieprzu czarnego
2/3 łyżeczki białej gorczycy

Przygotować 6-9 półlitrowych słoików razem z nakrętkami, wszystko wcześniej należy umyć i wyparzyć – ja to robię w piekarniku w 120 stopniach, wtedy i mokre słoiki i mokre nakrętki dobrze się suszą.

Ogórki włożyć do dużej miski, zalać zimną wodą i moczyć około 1 godziny, po tym czasie dokładnie je wypłukać i umyć. Do każdego słoika włożyć przygotowaną porcję przypraw i ogórki, ciasno je układając.

W garnku przygotować zalewę: wlać wodę, dolać ocet, wsypać sól i cukier i podgrzewać, aż cukier się rozpuści. Gorącą zalewą zalać ogórki w słoikach – ogórki muszą być przykryte całkowicie, ale powinien też zostać niewielki odstęp od brzegu słoika – ok. 0,7-1cm.

Pasteryzacja – sposób 1:
Słoiki mocno zakręcić, wstawić do piekarnika, nastawić temperaturę na 120 stopni, a kiedy piekarnik już ją osiągnie, nastawić czas 20 minut, by przetwory się zapasteryzowały – po tym czasie uchylić piekarnik, a po 15 minutach słoiki mocno dokręcić i postawić do góry dnem, zostawić tak aż do wystudzenia.

Pasteryzacja – sposób 2:
Słoiki zakręcić, na dnie dużego garnka z szerokim dnem położyć ściereczkę (taką zwykłą, jak do sprzątania, byle była nowa i czysta), wstawić słoiki, zalać wodą tak, by sięgały około 2/3 wysokości i gotować – ok. 10-15 minut od momentu zagotowania wody nakrętki powinny być już wypukłe, wtedy słoiki ostrożnie wyjąć, nakrętki mocno dokręcić, postawić i po około 10 minutach postawić do góry dnem – i tak zostawić do wystudzenia.

 

Zobacz też inne przepisy na wytrawne przetwory:

przetwory wytrawne_edytowany-1Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Korniszony – ogórki konserwowe
  • Korniszony – ogórki konserwowe