//

Okrasa (metka) z gęsi

Wielbiciele domowych wyrobów będą zachwyceni, kiedy poznają tę metkę, a w zasadzie okrasę lub omastę. Jak zwał tak zwał, ale to mięsne smarowidło skradło moje serce i podniebienie. Pierwszy raz posmarowałam nim domowy, litewski chlebek na zakwasie i przezornie położyłam ogórka konserwowego (bo lubię na mięsnych kanapkach mieć jakieś warzywo). Okazało się jednak, że ogórek psuł cały smak i zdjęłam go na talerzyk, a kanapki zjadłam "po prostu". Jak na mój smak - brakowało odrobinę soli, ale uważam, że zawsze można dosolić sobie indywidualnie, każdą kanapkę, zamiast przesolić całą potrawę. Przepis na tę okrasę znalazłam w książce Hanny Szymanderskiej "Kuchnia polska. Potrawy regionalne" w dziale "Pomorze i Kaszuby".

Stopień trudności:
Ilość porcji:
ok. 250-300g
Czas przygotowania (min):
Gotowanie/pieczenie (min):
Czas całkowity (min):


1/2 piersi gęsi ze skórą (1 filet)
1/3 łyżeczki suszonego majeranku
2 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki soli peklowej
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
1/3 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu czarnego

Mięso pokroić w kostkę i zmielić w maszynce ze średnimi oczkami. Dodać wszystkie przyprawy oraz czosnek dwukrotnie przeciśnięty przez praskę, bardzo dobrze wymieszać i wstawić do lodówki na 4 godziny lub całą noc, by całość się przegryzła.

Podawać na dobrym chlebie, bez masła, ale z ogórkiem lub pomidorem.Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Okrasa (metka) z gęsi
  • Okrasa (metka) z gęsi