//

Piernik z powidłami

Moja awersja do pierników trwa już jakiś czas. Nie żebym pierników nie lubiła, bo uwielbiam, szczególnie kiedy ciasto jest wilgotne i ciężkie, ale odkąd mam bloga za każdym razem wychodził mi zakalec (co się przedtem nigdy nie zdarzyło). Odłożyłam więc mój sprawdzony przepis na bok, być może za bardzo się starałam, żeby wyszedł idealnie i znalazłam inny. Na ciężki, wilgotny piernik z dodatkiem śliwkowych powideł od razu nabrałam ochoty. I w końcu stał się cud - nie wyszedł mi zakalec! Piernik upiekł się świetnie, a w połączeniu z moją ulubioną, czekoladową polewą, stworzył fantastyczną całość. Z całą odpowiedzialnością mogę polecić Wam ten przepis na Święta, jeśli tak jak ja lubicie świeże, miękkie pierniki, zamiast takich, które trzeba maczać w mleku :)

Stopień trudności:
Ilość porcji:
keksówka ok. 36x11cm
Czas przygotowania (min):
15
Gotowanie/pieczenie (min):
45-60
Czas całkowity (min):
60-75


3 jajka wielkości M
1 szklanka białego cukru
250g masła (82% tł.)
2 łyżki naturalnego miodu
3 łyżki gorzkiego kakao
2 łyżki przyprawy korzennej (link pod przepisem)
2 szklanki mąki pszennej tortowej
1 szklanka powideł śliwkowych (link pod przepisem)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
50g posiekanych orzechów włoskich





Piekarnik nastawić na 175 stopni, keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia.

W rondlu rozpuścić masło, dodać przyprawę korzenną, miód, kakao i powidła, dokładnie wymieszać, nie gotować, odstawić na bok.

Do miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą. W innej misce ubić jajka z cukrem na białą, puszystą masę na najwyższych obrotach. Zmniejszyć obroty miksera do minimum i stopniowo dodawać masę z rondla, kiedy całość się połączy, nadal miksując, stopniowo wsypywać mieszankę mączną. Wyjąć mikser, wsypać posiekane orzechy i delikatnie wymieszać całość szpatułką.

Przełożyć ciasto do formy, wyrównując wierzch, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 45-60 minut, aż do tzw. „suchego patyczka”.

Od razu po upieczeniu piernik bardzo delikatnie wyjąć z formy i zostawić w piekarniku, by ostygł, jeszcze gorący można polać polewą, można też polać polewą, kiedy całkiem wystygnie.

Przepis znalazłam na blogu Słodka Pasja.

 

Przepis na domową przyprawę do piernika:

domowa przyprawa do piernika4

 Przepis na domowe powidła śliwkowe:
powidła śliwkowe2



Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Piernik z powidłami
  • Piernik z powidłami
  • Piernik z powidłami