//

Sałatka szwedzka po mojemu

Sałatka szwedzka to bardzo popularny, klasyczny przepis i ja, na bazie starej receptury, wyciągniętej z pożółkłych kartek zeszytu postanowiłam zrobić swoją wersję. Prawdę mówiąc nie modyfikowałam wiele, zastąpiłam część cukru miodem, dodałam trochę czerwonej papryki – sałatka wyszła wyśmienita. Nie za ostra, nie za słodka, ale też nie mdła. Idealna do obiadu, w którym główną rolę gra schabowy czy też kotleciki z kurczaka.

Stopień trudności:
Ilość porcji:
13 słoiczków po 350ml
Czas przygotowania (min):
45
Gotowanie/pieczenie (min):
20
Czas całkowity (min):
65 + macerowanie + stygnięcie


Sałatka:
2 kg ogórków gruntowych
2 białe cebule (350g po obraniu)
1-2 czerwone, dorodne papryki
3 litry gorącej wody
10 płaskich łyżek soli kamiennej

Przyprawy do słoiczków (na słoiczek 350ml):
1-2 plasterki obranej marchewki
20 ziarenek białej gorczycy
1 ziarenko ziela angielskiego
2 ziarenka czarnego pieprzu
1 łyżka oleju

Zalewa:
1 litr przegotowanej wody
500ml octu
650g cukru
2 łyżki miodu





Ogórki umyć, umieścić w dużej misce, zalać zimną wodą i odstawić na 1 godzinę, po tym czasie znów przepłukać, osuszyć. Ogórki poszatkować na cienkie plasterki, paprykę również, cebulę posiekać w kosteczkę, wszystko wymieszać razem.

W gorącej wodzie rozpuścić sól i zalać taką solanką warzywa w misce, wymieszać i odstawić na 2 godziny. Po tym czasie wszystko odcedzić na sicie.

Do wyparzonych słoiczków porozkładać przyprawy (w tym tylko połowę gorczycy) i po plasterku marchewki oraz wlać po 1 łyżce oleju, powkładać warzywną sałatkę, nie uciskając, na wierzch wsypać resztę ziarenek gorczycy i (opcjonalnie) porozkładać po plasterku marchewki.

W garnku umieścić wodę, ocet oraz cukier i miód i całość podgrzać, aż cukier się rozpuści, gotową zalewą zalać sałatkę w słoikach, zostawiając ok. 0,7 cm wolnego miejsca od krawędzi słoika. Słoiki zakręcić nie dokręcać, wstawić do garnka i wlać wodę.

Gotować słoiki 15 minut od zagotowania wody (gotować w odkrytym garnku), ugotowane wyjąć, dokręcić mocno nakrętki i postawić do góry dnem, zostawić do wystygnięcia. Kiedy słoiki ostygną można nimi trochę wstrząsnąć, by zalewa dobrze się dostała w zakamarki i by przyprawy się wymieszały.



Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Sałatka szwedzka po mojemu
  • Sałatka szwedzka po mojemu
  • Sałatka szwedzka po mojemu