//

Śląskie rolady, czyli zrazy

Do tych rolad zabierałam się dość długi czas, a ponieważ niedawno postanowiłam trochę odkurzyć dania polskiej kuchni, rolady wleciały na pierwszy ogień, a raczej palnik :) okazało się, że oprócz tego, że są dość czasochłonne w gotowaniu, są bardzo łatwe do zrobienia. Aby w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w wołowym mięsie, postanowiłam zamówić książkę "Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli" Joanny Furgalińskiej i z jej przepisu skorzystałam, wprowadzając malutkie zmiany (zamiast piec rolady w piekarniku, dusiłam je na kuchence). Oczywiście, najlepiej jeśli podane zostaną z kluchami śląskimi (gumiklyjzami) i modrą kapustą. Ja oczywiście jestem gapą i zapomniałam kupić czerwoną kapustę w sklepie, ale obiecuję, że i na nią wkrótce pojawi się przepis. Całe danie podałam z tartymi buraczkami marynowanymi, które robiłam latem.

Stopień trudności:
Ilość porcji:
Czas przygotowania (min):
Gotowanie/pieczenie (min):
Czas całkowity (min):


2-4 plastry mięsa wołowego (np. z udźca) po ok. 200g każdy
ulubiona musztarda
100g wędzonego boczku (u mnie w plastrach, wędzony, surowy)
1 biała cebula lub szalotka
opcjonalnie: ogórek kiszony

600ml bulionu
liść laurowy
1-2 ziarenka ziela angielskiego
kilka ziarenek czarnego pieprzu
sól, pieprz mielony do smaku

Do sosu:
30g masła
30g mąki pszennej





Mięso delikatnie rozbić i posmarować cienką warstwą musztardy. Plastry lub kawałki wędzonego boczku ułożyć obok siebie, położyć pokrojoną w piórka cebulę i pokrojonego ogórka, oprószyć świeżo mielonym, czarnym pieprzem, nie solić. Mięso ciasno zwinąć, zaczynając od brzegu z boczkiem, i obwiązać je ciasno sznurkiem.

Na patelni rozgrzać smalec i smażyć rolady na złotobrązowy kolor z każdej strony, następnie przełożyć do garnka lub brytfanny, zalać bulionem i dodać przyprawy, przykryć i dusić na małym ogniu 2-3 godziny, aż mięso będzie miękkie.

Rolady wyjąć na talerze i delikatnie zdjąć z nich sznurki, bulion przecedzić przez sito. W rondlu rozpuścić masło, dodać mąkę i chwilę razem zasmażać, po czym wlać cały bulion z mięsa i gotować, energicznie mieszając rózgą, aż sos zgęstnieje. Gotowym sosem polać mięso.

Zobacz też przepis na kluski śląskie.






Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Śląskie rolady, czyli zrazy
  • Śląskie rolady, czyli zrazy
  • Śląskie rolady, czyli zrazy