//

WBD 2014 – No knead artisan bread

Światowy Dzień Chleba wypada tylko raz w roku, 16 października. Już dwa razy brałam udział w międzynarodowej akcji Zorry "World Bread Day" i w tym roku postanowiłam dołączyć. Tym razem z (chyba) najłatwiejszym chlebem pod słońcem, jaki można w domu upiec. Nic prostszego: mieszamy składniki, zostawiamy na noc, a rano pieczemy i wcinamy świeży, cieplutki chlebek :)

Stopień trudności:
Ilość porcji:
1
Czas przygotowania (min):
20
Gotowanie/pieczenie (min):
30
Czas całkowity (min):
50 + wyrastanie


3 szklanki mąki pszennej chlebowej
3/4 łyżeczki suszonych drożdży instant
2 płaskie łyżeczki soli
1 i 1/2 szklanki ciepłej wody

Składniki umieścić w misce i wymieszać wyłącznie do ich połączenia – nie zagniatać i nie dosypywać mąki! Miskę przykryć folią spożywczą i zostawić do wyrośnięcia na 12-18 godzin.

Po wyrastaniu wyłożyć ciasto na blat oprószony mąką, w miarę sprawnie uformować bochenek i ułożyć go na papierze do pieczenia. Można chleb położyć od razu na blasze, można też blachę wstawić do piekarnika i dopiero po nagrzaniu ostrożnie zsunąć na nią chleb (tu przydaje się łopata do chleba).

Nastawić piekarnik na 230 stopni góra/dół, a po nagrzaniu wstawić chleb i piec 20 minut, zmniejszyć temperaturę do 200°C i piec jeszcze 10 minut, po czym chleb wyjąć i wystudzić na kratce.

 

In english:
Mix all ingredients in a large bowl – no knead! Cover the bowl with plastic wrap and leave for 12-18 hours to rise.

Next perheat the oven to 230°C. When the oven heats up put the bread and bake for 20 minutes, reduce the temperature to 200°C and bake an additional 10 minutes. Cool bread on a wire rack.

Enjoy!

 

Przepis znalazłam na stronie SimplySoGood.com.Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • WBD 2014 – No knead artisan bread
  • WBD 2014 – No knead artisan bread