W mojej biblioteczce kulinarnej pojawiła się ostatnio cała masa książek. Ostatnio postanowiłam postawić na polską sferę kulinarno-książkową i kupuję właśnie takie, być może dlatego, że po tzw. „Nowym Roku” pojawiła się masa przecen i wyprzedaży, wiadomo, jak są – trzeba korzystać.

wypieki - AM1

Niedawno, po obfitych, spożywczych zakupach w supermarkecie, w postaci zapasu papieru toaletowego na cały semestr, imbiru do sushi i chrupek pizzowych (mój Ukochany po prostu je uwielbia!), postanowiłam zajrzeć do księgarni Weltbild. Prawdę mówiąc jechałam po zakupy z zamiarem zajrzenia do księgarni, bo liczyłam, że kupię sobie dwie konkretne książki, w tym właśnie „Wypieki” Anneki Manning. Ku mojemu zaskoczeniu, okazało się, że z powodu likwidacji sklepu, zrobiono ogromne obniżki, więc zamiast z trzema książkami, wyszłam z pięcioma, w tym z jedną kryminalną – doszliśmy do wniosku, że przeczytamy ją oboje.

Ale przechodząc do sedna… Prawdę mówiąc weszłam do sklepu z bezpośrednim zamiarem zakupu tej książki. Naczytałam się tyle recenzji i dobrych opinii w Internecie, że musiałam ją mieć (macie tak czasami?), po krótkim przewertowaniu stron była moja, dopiero w domu obejrzałam ją dokładnie.

Pierwsze, co mnie urzekło to fantastyczne zdjęcia – czy ja mam jakiś fetysz? Jeśli książka posiada piękne zdjęcia, to w ostatniej kolejności czytam przepisy, bo mogę oglądać i oglądać. Sami wiecie, jakie to dla mnie ważne, by książka miała ilustracje, a jeszcze lepiej, gdy te są robione na zamówienie, specjalnie do książki, a nie kupione na jakiejś sławnej stronie z bankiem zdjęć.

Jeśli szukacie przepisów na klasyczne wypieki domowe, to znajdziecie je właśnie tutaj. Możecie wybierać wśród przepisów na różnego rodzaju bułeczki, bajgle, calzone, ciasteczka, focaccie, popularne indyjskie pieczywo, tarty, precle i wiele, wiele innych. Oprócz przepisów „po prostu”, znajdziemy tu także przepisy ze zdjęciami z wykonaniem „krok po kroku”. Wszystkie zawierają przejrzystą listę składników i dokładny opis wykonania.

Obawiam się jednak, czy książka będzie dłużej dostępna w sprzedaży, wszak właściciel Weltbild oraz Świata Książki wycofuje się z Polski i może być tak, że za pół roku, może rok będą problemy z kupieniem jej, no, chyba, że nakład jest tak wielki, że szybko się nie wyczerpie, mimo to, jeśli zastanawiacie się nad jakąś nową pozycją kulinarną o wypiekach, to możecie spokojnie zainwestować w tę książkę lub chociaż dokładnie się jej przyjrzeć. Mnie przekonało to, że jest dość sporo przepisów na różnego rodzaju bułeczki, uwielbiam domowe pieczywo, ale bułeczki zajmują szczególne miejsce w moim sercu i często szukam na nie przepisów w Internecie.

Oczywiście, jak to w książce o wspomnianym wyżej tytule, nie zabrakło instrukcji i przepisów na klasyczne ciasta: ciasto kruche, ptysiowe, francuskie, etc. W książce znalazły się również informacje dotyczące wyposażenia domowej piekarni, technik wytwarzania domowego pieczywa, podstawowych składników.

wypieki - AM2

Trochę danych technicznych:
Autor: Anneka Manning
Ilość stron: 190
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Fotografie: tak
Autor fotografii: Alan Benson
Wydawnictwo: Świat Książki