//

Domowa masa makowa

Z pewnością nie raz korzystaliście z gotowych mas makowych - nie ma w nich nic złego, ale prawdę mówiąc, większość z nich, zamiast z maku, składa się głównie z wody, a dopiero potem z maku i reszty dodatków. Domowa masa makowa zaczyna się, rzecz jasna, od maku, maku, mleka, jest tak bogata w bakalie, że można od nich niemalże oszaleć :) a to Amaretto i miód i masło... aż brak mi słów i dech mi zapiera. No, dosyć już tego gadania i zachwalania, po prostu spróbujcie :)

Stopień trudności:
Ilość porcji:
ok. 1,7 kg
Czas przygotowania (min):
40
Gotowanie/pieczenie (min):
60
Czas całkowity (min):


500g suchego, niebieskiego maku
ok. 700ml mleka

150g orzechów (ja pomieszałam pecany z włoskimi)
200g suszonych fig
100g drobnych rodzynków
100g kandyzowanej skórki pomarańczowej
50g płatków migdałowych
6 łyżek rumu i 3 łyżki Amaretto

200g miodu akacjowego (lub innego naturalnego)
100g masła
laska wanilii





Mak wsypać do garnka z grubym dnem, zalać mlekiem tak, by przykrywało mak ok. 1 cm ponad. Zagotować na dużym ogniu, po czym zmniejszyć ogień i często mieszając (drewnianą łyżką), gotować 40 minut – w czasie gotowania mak wchłonie mleko, ale nie ma potrzeby dolewać więcej. Zestawić garnek z ognia, odcedzić mak na sicie lub tetrze i przestudzić. Zmielić mak dwukrotnie w maszynce, z najmniejszym sitkiem.

Z fig poodkrajać ogonki, umieścić w misce razem z orzechami i zalać wrzątkiem, odstawić na 15 minut. Rodzynki zalać wrzątkiem, po chwili odcedzić  zalać rumem i Amaretto, odstawić na 10 minut.

Figi i orzechy posiekać, wymieszać z kandyzowaną skórką, płatkami migdałowymi i rodzynkami razem z alkoholem, w którym się moczyły.

W garnku umieścić miód i masło oraz ziarenka wydrążone z wanilii, podgrzewać, aż wszystko się rozpuści i połączy, wsypać wszystkie bakalie, dobrze wymieszać, zestawić z ognia i dodać zmielony mak, mieszać do chwili, aż bakalie równomiernie rozprowadzą się w maku.

domowa masa makowa1

Moje uwagi:
1. Mak można zalać mlekiem dzień wcześniej i wstawić na noc do lodówki – na pewno szybciej się ugotuje.
2. Masę można przechowywać w lodówce do 7 dni – przed użyciem ogrzać do temperatury pokojowej.



Jeśli skorzystałeś/aś z mojego przepisu, serdecznie zapraszam Cię
do przesłania zdjęcia potrawy na kontakt@domiwkuchni.pl.
Zdjęcia można również wstawiać do komentarzy pod przepisem!


  • Domowa masa makowa
  • Domowa masa makowa